Historia

Serwer XMPP jid.pl został uruchomiony po raz pierwszy w 2006 roku. W tym czasie był to mój prywatny serwer. Wyłączany na noc. Powód? Buczenie komputera nie było zbyt miłe w nocy, szczególnie, że znajdował się on przy łóżku. Kilka miesięcy pózniej zakupiłem stary komputer Compaq z procesorem Pentium II 400 Mhz, 64 MB pamięci RAM i dyskiem 6 GB. Demon szybkości to to nie był. Ale był tani w użytkowaniu (zasilacz 90W) i (co najważniejsze) cichy z powodu pasywnego chłodzenia.

Serwer spisywał sie całkiem dobrze, ale czasem się przegrzewał :) Dlatego też postanowiłem po kolejnych kilku miesiącach uruchomić serwer na nowym sprzęcie, w zaprzyjażnionej serwerowni w Łodzi.

Wtedy też zaanonsowałem uruchomienie serwera w sieci. Było to mniej więcej na początku roku 2007. Na starcie widać było nieufność, jednak już chwilę później liczba użytkowników serwera zaczeła gwałtownie rosnać, i tak:

Na przełomie roku 2009 i 2010 liczba nowych rejestracji została nieznacznie wyhamowana, co nie znaczy, że liczba uzytkowników przestała rosnąć.

Na dzien 20 kwietnia 2012 roku mamy zarejestrowanych 65 000 użytkowników, a w godzinach szczytu mamy około 400 sesji użytkowników oraz prawie 200 sesji serwerów. Myślę, że to całkiem dobry wynik :)